FinnishSwedish
Kotisivu
Historia
Hälytysosasto
Nuoriso-osasto
Naisosasto
Ensivaste
Kilpailutoiminta
Missä olemme
Ota yhteyttä
Galleria
Linkkejä
Vieraskirja
INFO
 
Tävlingsresultat - Kilpailutuloksia
 
 
2014
 
 

Vintertävling 2.3.2014 i Pojo

Ungdomar u 13 år

1. Pojo FBK 1             32,3

2. Pojo FBK 2             48,2

3. Sjundeå FBK          1.11,0

 

Ungdomar u 16 år

1. Pojo FBK 2             24,1

2. Pojo FBK                32,3

3. Ingå FBK 1             37,9

4. Sjundeå FBK          50,3

5. Ingå FBK 2             57,1

 

Seniorer

1. Pojo FBK                36,9

2. Sjundeå FBK          43,0

 

Oldboys

1. Pojo FBK                 48,6

2. Sjundeå FBK           56,9

 
 

Pohjola tävlingen 19.5.2014 i Sjundeå

1. Pojo FBK                3.49,2

2. Backgränd FBK      3.50,6    

3. Sjundeå FBK          4.05,2     

4. Ingå FBK                5.06,9

5. Karis FBK               5.47,1

 
 
 
 
 
FSB Pohjola- och Sampopokaler Ekenäs 24.5.2014
 
 
Damer Sampopokalen
 
 
1. Pargas FBK 2:43,9
2. Evitskog FBK 2:46,4
3. Långvik FBK 3:18,9
4. Ingå FBK 3:38,8
5. Backgränd FBK 3:43,2
6. Bobäck FBK 4:43,6
 
Herrar Pohjolapokalen
 
1. Evitskog FBK I 2:57,9  
 2. Pojo FBK 3:08,1  
 3. Sjundeå FBK 3:14,1  
4. Evitskog FBK II 3:16,2
5. Pargas FBK 3:36,8
6. Strandnäs FBK 3:50,5
 7. Smedsby-Böle FBK  4:02,8    
 8. Karis FBK  4:26,3    
 9. Ingå FBK  4:36,5    
 10. Bobäck FBK  4:37,9    
 11. Backgränd FBK  4:46,7    
 12. Solf FBK  5:07,9    
 
 
 
 
 

  

 

FSB mästerskap, ungdomar, Pytssprute- och slangstafett 04.10.2014

Klass I, - 13 år   Klass II, - 16 år  
1. Pojo FBK I
2. Pojo FBK II
3. Backgränd FBK I
4. Pargas FBK
5. Backgränd FBK II
6. Pojo FBK VII
7. Tolkis FBK I
8. Östra Saltvik FBK II
9. Pojo FBK V
10. Pojo FBK III
11. Pojo FBK IV
12. Kimito FBK II
13. Dragsfjärd HOB
14. Korpo FBK II
15. Korpo FBK I
16. Evitskog FBK III
17. Karis FBK II
18. Evitskog FBK I
19. Kimito FBK I
20. Evitskog FBK II
21. Karis FBK III
22. Pojo FBK VI
23. Karis FBK I
24. Karis FBK IV
1.33,6
1.53,9
1.57,9
2.03,1
2.03,4
2.04,6
2.14,7
2.15,4
2.16,4
2.17,1
2.20,3
2.20,4
2.23,5
2.26,2
2.33,3
2.36,2
2.37,6
2.39,1
2.45,3
2.49,6
2.50,9
2.53,7
2.54,0
5.03,6
1. Pojo FBK I
2. Pojo FBK II
3. Österby FBK
4. Dragsfjärd HOB I
5. Pargas FBK
6. Tolkis FBK
7. Strandnäs FBK
8. Korpo FBK I
9. Östra Saltvik FBK II
10. Ekenäs FBK
11. Östra Saltvik FBK I
12. Grankulla FBK
13. Ingå FBK IV
14. Dragsfjärd HOB II
15. Ingå FBK III
16. Ingå FBK I
17. Ingå FBK II
18. Korpo FBK II
19. Sjundeå FBK
20. Kökar FBK
21. Karis FBK
1.24,2
2.01,8
2.10,6
2.13,7
2.14,0
2.15,7
2.16,9
2.20,8
2.23,7
2.24,1
2.25,2
2.26,1
2.27,3
2.35,1
2.37,8
2.41,7
2.41,9
2.42,5
2.45,4
2.51,9
3.09,2

 

FSB mästerskap, ungdomar, Frågesport 04.10.2014

1. Pargas FBK I
2. Pojo FBK III
3. Tolkis FBK I
4. Kökar FBK
5. Pargas FBK II
5. Pojo FBK I
7. Pojo FBK II
8. Pojo FBK VIII
9. Östra Saltvik FBK
9. Grankulla FBK
11. Ingå FBK I
11. Malax Brandm.förening
13. Backgränd FBK
13. Dragsfjärd HOB I
13. Ekenäs FBK
13. Tolkis FBK II

46
45
44
41
40
40
39
38
37
37
36
36
35
35
35
35

17. Dragsfjärd HOB II
18. Ingå FBK III
18. Pojo FBK V
20. Ingå FBK IV
20. Pojo FBK IV
20. Pojo FBK VI
23. Ingå FBK II
23. Sjundeå FBK
25. Karis FBK
25. Kimito FBK I
27. Österby FBK
28. Kimito FBK II
29. Pojo FBK VII

34
33
33
32
32
32
31
31
29
29
27
25
23

 
 

 
 
 2011
 
 
 

UPL miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i Raseborg 

Damer - Naiset Sampo-pokal,malja
1. Evitskog FBK
 
Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
1.Evitskog FBK
2. Sjundeå FBK
 
 
 
 
 

FSB miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i

  Kasnäs 28.5.10
 
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja

1. Pargas FBK     2.18,5

2. Tolkis FBK 1    2.35,1

3. Evitskog FBK    2,36.0

4. Tolkis FBK 2    3.15.0

 

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja

1.Evitsokg FBK 2           2,53.1

2. Sjundeå FBK                 3,21.2

3. Tolkis FBK                3,21.4

4. Evitskog FBK 1          3,41.4

5. Pargas FBK               3,49.7

6. Karis FBK                  4,27.7

7. Grankulla FBK            6.09,6

 
 
 
VNB och MNB miniatyr pokaler
  Evitskog 23.5 2011
 
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja
MNB
1. Evitskog FBK         2,52.1

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
MNB
1. Eviskog FBK  1       2,59.9
2. Evitskog FBK 2       3,41.9

VNB

1. Sjundeå FBK 2       3,13.4

 2. Karis FBK            4,15.2

 
 
 
 Rescue Race 12.3.2011 Raseborg
 

1. Sökö Sommarö FBK-VPK                    55

2. Espoon VPK - Esbo FBK                     52

3.  Pakinkylän VPK                               51

4. Teiskon VPK                                     49

5. Mäntsälän VPK(Palokuntanuoret)        47

    Toijalan VPK                                     47

7. Lauritsalan VPK                                 45

8. Selänpään VPK                                  44

9. Helsingin VPK                                    43

    Österby FBK                                      43

    Kouvolan VPK                                    43

12. Inkeroisten VPK                               42

      Tolkis FBK                                       42

14. Kuoreveden VPK                               41

      Mäntsälän VPK(Varautuminen)           41

16. Keski-Hollolan VPK                            39

      Sjundeå FBK                                                39

18. Hämeenlinnan VPK                            38

      Pojo FBK                                          38

20. Malmin VPK                                      37

      Tenala HOB                                     37

22. Pukinmäen VPK                                36

      Ingå FBK                                         36

23. Lahden VPK                                      34

      Linnanvuoren TPK                             34

      Karis FBK                                         34

 

Ytterom tävlingen

Toilan Nuorten Pelastuskerho (Estland)      39

Grankulla FBK                                          37

 
 
VNB Vintertävlingar 6.3.2011 Sjundeå
 
 
Under 13 år
 
1. Pojo FBK                        31,4
2. Ingå FBK                      1.00,5
 
Under 16 år
 
1. Ingå FBK  2                     1.01,5
2. Sjundeå FBK                         1.03,8
3. Ingå FBK 1                      1.24,7
 
16-18 år
 
1. Sjundeå FBK                           49,0
 
Seniorer
 
1. Sjundeå FBK 2                         55,6
2. Sjundeå FBK 1                        1.21,2
 
Oldboys
 
1. Sjundeå FBK                            47,9
 
 
 
 
 

 
 
 

2010

 

 

FSB Pyttspryte- och slangstafett i Pargas 9.10

 

Under 13 år

1. Pojo FBK                  1.44,0

2. Kökar FBK                2.10,0

3. Karis FBK                 2.19,0

4. Strandnäs FBK          2.22,0

5. Sjundeå FBK                2.32,0

6. Tolkis FBK                2.36,0

7. Kyrkslätt FBK 1         2.55,0

8. Pargas FBK               3.17,0

9. Kyrkslätt FBK 2          3.45,0

    Grankulla FBK            dcf

 

Under 16 år

1. Pojo FBK                    1.35,8

2. Backgränd FBK            2.05,3

3. Strandnäs FBK             2.11,8

4. Kyrkslätt FBK               2.19,2

5. Kökar FBK                   2.19,4

6. Karis FBK                    2.20,3

7. Nagu FBK 1                 2.38,4

8. Pargas FBK 1               2.39,9

9. Sjundeå FBK                     2.42,7

10. Pargas FBK 2              2.58,5

11. Nagu FBK 2                3.07,2

    Grankulla FBK 1            dcf

    Grankulla FBK 2            dcf

 

FSB Frågesport i Pargas 9.10

 

1. Strandnäs FBK          40

2. Kyrkslätt FBK 1         38

3. Pojo FBK                  37

4. Grankulla FBK 1        36

5. Backgränd FBK          30

6. Nagu FBK                  29

7. Tolkis FBK                29

8. Kökar FBK                27

9. Karis FBK                 22

10. Sjundeå FBK              20

11. Kyrkslätt FBK 2        10

      Grankulla FBK         dcf

 

 

FSB Redskapshantering i Pargas 9.10

 

Under 14 år
 
1. Pojo FBK                2.00,2
     
2. Strandnäs FBK        2.15,1
     
3. Kyrkslätt FBK          2.15,4
     

15 - 18 år

    1. Sjundeå FBK      1.31,4
 
    2. Grankulla FBK    1.40,9
 
    3. Pojo FBK          2.03,2  

 

VNB och MNB Redskapshantering i Evitskog 5.10
 
Under 14 år
 
VNB:
1. Pojo FBK      2.12,0
MNB:
1. Kyrkslätt FBK 5.29,8
 
15 - 18 år
 
VNB:
1. Pojo FBK               1.25,7
2. Sjundeå FBK          1.34,9
 
MNB:
1. Evitskog FBK          1.45,5
2. Kyrkslätt FBK         2.27,7

 

  

FM Sampo och Pohjola pokaler i Kyrkslätt 28.8

Damer - Naiset Sampopokalen

1.Tolkis FBK 1     2.35,9

2. Tolkis FBK 2    2.54,5

3. Evitskog FBK   3.02,8

4. Pargas FBK      3.22,3

5. Kyrkslätt FBK    5.25,0

Herrar - Miehet Pohjolapokalen

1. Sjundeå FBK 2   3.03,4

2. Evitskog FBK       3.06,8

3. Sjundeå FBK 1    3.08,6

4. Tolkis FBK           3.20,3

5. Kyrkslätt FBK       3.51,8

 

 

UPL miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i Tolkis 25.8 


Damer - Naiset Sampo-pokal,malja

1. Tolkis FBK 1    2.36,8

2. Tolkis FBK 2    2.50,1

3. Evitskog FBK   3.37,8

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja

1. Tolkis FBK       3.07,5

2. Evitskog FBK       3.13,4

3. Sjundeå FBK 2     3.16,6

4. Sjundeå FBK 1     3.29,6


FSB miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i

  Borgå 29.5.10
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja

1. Pargas FBK     2.39,6

2. Tolkis FBK 1    3.07,7

3. Tolkis FBK 2    3.14,3

4. Evitskog FBK    3.23,1

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja

1. Tolkis 2           3.13,3

2. Evitskog FBK     3.13,4

3. Tolkis 1           3.21,3

4. Sjundeå FBK 2   4.11,2

5. Sjundeå FBK 1   4.40,7

6. Borgå FBK         5.32,3

VNB och MNB miniatyr pokaler
Sjundeå 24.5 2010
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja
MNB
1. Evitskog FBK         6.14

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
MNB
1. Eviskog FBK          4.14
2. Kyrkslätt FBK         8.19

VNB

1. Sjundeå FBK 2       3.52

2. Sjundeå FBK 1       5.25

VNBF Vintertävling Sjundeå 7.3.2010
Talvikilpailut Siuntiossa
Ungdomar 8-13 år Nuoret:
1. Pojo FBK      38,8
2. Ingå FBK     59,9
3. Sjundeå FBK 1.05,0
4. Karis FBK      1.22,8
Ungdomar 14-16 år Nuoret:
1. Pojo FBK        32,9
2. Ingå FBK        43,7
3. Karis FBK       1.07,5
Ungdomar under 18 år Nuoret alle 18:
1. Sjundeå FBK         1.14,0
Seniorer:
1. Sjundeå FBK          43,5
Oldboys:
1. Sjundeå FBK           45,3
                                                                                 

2009

 

 

FSB Redskapshantering 3.10.09 Godby Åland

 

Under 14 år
1. Strandnäs FBK                   2.39,3
2. Kyrkslätt FBK                     2.55,0

15 - 18 år

1. Sjundeå FBK                            1.35,5

2. Grankulla FBK                    3.21,9


 

VNBF och MNBF Redskapshantering 27.9.09 Raseborg
Under 14 år
VNBF:
          1. Pojo FBK                1.53
          2. Karis FBK 1             4.27
          3. Karis FBK 2             4.32
MNBF:
          1. Kyrkslätt FBK          2.48

15 - 18 år

 

VNBF:

           1. Pojo FBK                 1.35

              2. Sjundeå FBK               1.47

          3. Ekenäs FBK              2.58

MNBF:

           1. Evitskog FBK             1.58

           2. Grankulla FBK           2.07

            

 

VNBF Pyttsprute och Slangstafett 1.8.08

Svartå

 

Högst 13 år

1. Pojo FBK                           2.01,5

2. Ekenäs Skärgårdens FBK     2.08,9

3. Bromarf FBK                      2.35,0

4. Backgränd FBK                   2.36,2

5. Svartå FBK                         2.46,1

6. Karis FBK                           2.47,4

7. Ekenäs FBK                        2.56,3    

8. Österby FBK                       4.58,6

 

Högst 16 år

1. Backgränd FBK                  1.43,3

2. Pojo FBK                           1.45,9

3. Karis FBK                          2.13,3

4. Sjundeå FBK                           2.31,8

5. Österby FBK                      2.38,6 

 

 

 

FSB Frågesport 10.7.09 Padasjoki

 

1. Grankulla FBK               38 poäng

2. Strandnäs FBK              33 poäng

3. Pojo FBK                       32 poäng

4. Österby FBK                  31 poäng

5. Finströms FBK               31 poäng

6. Lappvik FBK                  29 poäng

7. Backgränd FBK              28 poäng

8. Eckerö FBK                    28 poäng

9. Sävträsk FBK                  27 poäng

10.Karis FBK                      27 poäng

11. Jomala FBK                 24 poäng

12. Kyrkslätt FBK                23 poäng

13. Sjundeå FBK           21 poäng

14. Ystad UBK                   20 poäng (utom tävlan)

 


 

FSB Pyttsprute och Slangstafett 10.7.09 Padasjoki

 

  Högst 13 år

 

1. Pojo FBK                     1.50,7

2. Lappvik FBK                 2.07,2

3. Strandnäs FBK             2.07,8

4. Jomala FBK                 2.18,7

5. Nagu FBK                     2.22,2

6. Grankulla FBK              2.23,5

7. Kyrkslätt FBK                2.35,4

8. Svartå FBK                   2.38,4

9. Sävträsk FBK                2.47,6

10. Ingå FBK                   2.59,5

11. Nickby-Kyrkoby FBK   3.08,2

12. Sjundeå FBK            3.09,1

13. Eckerö FBK                6.03,9

 

Högst 16 år

 

1. Pojo FBK                    1.58,6

2. Backgränd FBK           2.03,3

3. Grankulla FBK            2.24,2

4. Sjundeå FBK             2.38,3

5. Österby FBK               2.45,3

6. Karis FBK                   2.55,7

7. Evitskog FBK              3.34,1

8. Jomala FBK               3.35,1

9. Hitis FBK                   4.00,0

10. Ystad UBK               2.34,2 (utom tävlan)

 

 

 

UPL miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i
  Sjundeå 26.5.09


Damer - Naiset Sampo-pokal,malja

1. Evitskog FBK     2.23

 

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja

1. Tolkis FBK 1       2.23

2. Evitskog FBK      2.31

3. Tolkis FBK 2       2.35

4. Sjundeå FBK 2    2.47

5. Sjundeå FBK 1    2.49

6. Kyrkslätt FBK 1   4.11

7. Kyrkslätt FBK 2   4.25

 

FSB miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i
  Grankulla 23.5.09
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja


1. Evitskog FBK          2.07,4

2. Tolkis FBK             2.22,2

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja

1. Tolkkis FBK 1           2.26,1
2. Evitskog FBK            2.26,3
3. Sjundeå FBK 1             2.32,9
4. Tolkis FBK 2              2.53,7
5. Sjundeå FBK 2             3.10,1
6.Grankulla FBK            6.35,2

 

VNBF och MNBF miniatyr pokaler i Evitskog
18.5.09
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja
MNBF
1. Evitskog FBK       1.53,0

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
MNBF
1. Kyrkslätt FBK 2    3.36,3
2. Kyrkslätt FBK 1    4.09,8 
3. Evitskog FBK       4.14,2
VNBF
1. Sjundeå FBK 1      2.36,3

2. Sjundeå FBK 2      3.00,4

VNBF Vintertävling Raseborgs Tegel 1.3.2009
Talvikilpailut Raaseporin Tiili
Ungdomar 8-13 år Nuoret:
1. Pojo FBK            39,4
2. Sjundeå FBK        1.14,2
3. Ingå FBK           1.28,9
4. Karis FBK           4.30,3
Ungdomar 14-16 år Nuoret:
1. Pojo FBK            35,3
2. Sjundeå FBK         46,0

Ungdomar under 18 år Nuoret alle 18:
1. Sjundeå FBK                46,6
Seniorer:
1. Sjundeå FBK  2           37,8
2. Sjundeå FBK 1            38,7
Oldboys:
1. Sjundeå FBK                47,2
                                                                                                                             
2008

FSB Redskapshantering 4.10.08 Evitskog

 

Under 14 år
1. Pojo FBK 1                        1.27,1
2. Pojo FBK 2                        2.18,9
3. Kyrkslätt FBK                     2.29,7
4. Grankulla FBK                    2.42,1
5. Sjundeå FBK                             2.58,4
6. Kylmälä FBK                      4.02,5

15 - 18 år

1. Sjundeå FBK 2                         1.49,7

2. Grankulla FBK                    1.51,7

3. Sjundeå FBK 1                          1.53,4

4. Evitskog FBK                      2.11,2

5. Sökö-Sommarö FBK            3.17,0

VNBF och MNBF Redskapshantering 28.9.08 Grankulla
Under 14 år
VNBF:
          1. Pojo FBK  1            1.42,0
          2. Pojo FBK  2            1.56,0
MNBF:
          1. Grankulla FBK         3.05,5
          2. Kyrkslätt FBK          3.14,3
          3. Evitskog FBK           6.16,2

15 - 18 år

 

VNBF:

          1. Sjundeå FBK 2            1.48,5

              2. Sjundeå FBK 1            2.36,5

 

MNBF:

              1. Grankulla FBK           2.19,4

              2. Sökö-Sommarö FBK   3.13,7

           3. Evitskog FBK             3.18,4

   

VNBF Pyttsprute och Slangstafett 2.8.08

Bromarv

 

Högst 13 år

1. Pojo FBK                    1.55,8

2. Sjundeå FBK                    2.25,8

3. Lappvik FBK                2.47,7

4. Ekenäs Skärgårds FBK  2.49,3

5. Svartå FBK                  2.57,1

6. Karis FBK                    3.13,1

7. Bromarv FBK                3.31,7

 

Högst 16 år

1. Pojo FBK                    1.49,7

2. Backgränd FBK            1.50,7

3. Sjundeå FBK                    2.16,6

4. Lappvik FBK                2.29,3

Ytterom tävlingen. Aland  2.12,1

 

FSB Frågesport 2.7.08 Esbo

 

1. Jomala FBK                34,5

2. Grankulla FBK             33,5

3. Finström FBK              32,0

4. Strandnäs FBK            31,0

5. Vårdö FBK                  27,5

6. Pojo FBK                    27,0

7. Nagu FBK                   26,0

8. Backgränd FBK            25,0

9. Sjundeå FBK                    25,0

10. Ungdom.brand. Ystad 23,0

11. Kyrkslätt FBK             23,0

12. Gumbo FBK               20,0

 

FSB Pyttsprute och Slangstafett 2.7.08 Esbo

 

Högst 13 år
1. Pojo FBK                1.47,8
2. Nagu FBK               2.12,4
3. Lappvik FBK           2.17,4
4. Strandnäs FBK        2.19,2
5. Sävträsk FBK          2.23,2
6. Kyrkslätt FBK          2.34,5
7. Grankulla FBK         2.37,0
8. Gumbo FBK            2.39,8
9. Eckerö FBK             2.48,4
10. Sjundeå FBK            2.48,9
11. Ungd.br. Ystad      3.00,3
12. Nickby-Kyrkby FBK  3.03,9
13. Bromarf FBK          Avbröt 
Högst 16 år
1. Backgränd FBK        1.49,4
2. Grankulla FBK          2.01,0
3. Gumbo FBK             2.01,1
4. Pojo FBK                 2.06,8
5. Jomala FBK             2.16,0
6. Strandnäs FBK         2.19,9
7. Sjundeå FBK               2.20,1
8. Vårdö FBK               3.02,1
Ytterom tävlingen:
  Ungd.brand. Ystad     3.02,1
  Pojo FBK 2                1.57,4 
UPL miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i
Evitskog 10.6.08


Damer - Naiset Sampo-pokal,malja

1. Tolkis FBK        1.42,7

2. Evitskog FBK     2.20,1

 

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja

1. Tolkis FBK        2.22,2

2. Evitskog FBK     2.38,3

3. Sjundeå FBK 1   2.42,8

4. Sjundeå FBK 2   3.15,5

 

FSB miniatyr Sampo och Pohjola pokaler i
Karis 24.5.08
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja
1. Tolkis FBK           1.37,8
2. Pojo FBK             1.40,8
3. Pargas FBK          1.45,6
4. Evitskog FBK        1.53,2
5. Kyrkslätt FBK       1.55,4
6. Lappvik FBK         2.08,7
Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
1. Pojo FBK                  2.18,9
2. Tolkkis FBK 1            2.23,0
3. Sjundeå FBK 1           2.33,8
4. Pargas FBK               2.41,5
5. Evitskog FBK            2.53,9
6. Sjundeå FBK 2           2.54,8
7. Tolkkis FBK 2            3.21,4
8. Borgå FBK                4.07,2
VNBF och MNBF miniatyr pokaler i Karis
20.5.08
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja
MNBF
1. Evitskog FBK       1.52,3

VNBF

1. Lappvik FBK        2.51,5 (ytterom tävlingen)

Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
MNBF
1. Evitskog FBK       2.40,7
VNBF
1. Sjundeå FBK 1      2.46,0

2. Sjundeå FBK 2      3.11,3

 

VNBF Vintertävling Ingå 2.3.2008 Talvikilpailut Inkoo
Ungdomar 8-13 år Nuoret:
1. Pojo FBK            39,6
2. Ingå FBK           43,0
3. Sjundeå FBK        49,0
4. Karis FBK           3.19,2
Ungdomar 14-16 år Nuoret:
1. Pojo FBK            32,7
2. Sjundeå FBK         38,8
3. Ingå FBK            57,5
4. Karis FBK            1.13,4 
5. Lappvik FBK        1.17,3
6. Ekenäs FBK        2.07,8
Ungdomar under 18 år Nuoret alle 18:
1. Sjundeå FBK            51,5
Seniorer:
1. Sjundeå FBK             39,0
2. Karis FBK               53,0 
Oldboys:
1. Sjundeå FBK            38,7
                                                                                                           
2007
FSB Redskapshantering 22.9.07 Karis
Under 14 år
  
1. Pojo FBK                1.37,0
2. Sjundeå FBK              1.51,5
3. Evitskog FBK           2.03,6
4. Grankulla FBK         4.05,4
15 - 18 år
1. Sjundeå FBK                1.20,7
2. Karis FBK                 2.02,6
3. Sökö-Sommarö FBK  3.21,0 
VNBF Redskapshantering 17.9.07 Karis
Under 14 år
1. Sjundeå FBK            1.43,8
2. Pojo FBK               1.45,9
15 - 18 år
1.Sjundeå FBK              1.29,8
 Sampo och Pohjola pokaler 8.9.07
Helsingfors
Sampo pokalen
1. Tolkis FBK                1.49,1
2. Pojo FBK                  1.53,1
3. Pargas FBK              1.57,8
4. Kyrkslätt FBK            1.59,1
5. Evitskog FBK            2.02,5
6. Porin VPK                 2.16,9
7. Halikon VPK             2.21,7
8. Selänpään VPK         2.32,1
9. Salon VPK                2.40,8
 
Pohjola pokalen
 
1. Pojo FBK 1                2.15,5
2. Pojo FBK 2                2.20,5
3. Tolkis FBK 1              2.32,6
4. Evitskog FBK             2.35,8
5. Sjundeå FBK 1              2.36,2
6. Karis FBK                  2.40,9
7. Tolkis FBK 2              2.45,3
8. Pargas FBK               3.06,8
9. Sjundeå FBK 2              3.43,2
10. Sievin puolivakinaiset palomiehet    3.45,1
FSB Pohjola miniatyr pokal 25.8.2007 Evitskog
1. Pojo FBK                2.30,1 
2. Sjundeå FBK 1          2.45,3
3. Tolkis FBK 1           2.54,4
4. Evitskog FBK          2.55,1
5. Sjundeå FBK 2          3.00,0
6. Tolkis FBK 2           3.04,6
7. Pargas FBK            3.17,3
8. Karis FBK               3.22,3

VNBF Pyttsprute och Slangstafett 4.8.07

 Sjundeå

 

 Högst 13 år

1. Pojo FBK                1.43,8

2. Backgränd FBK        1.59,1

3. Karis FBK                2.34,4

4. Skärgårdens FBK      3.08,6

5. Ekenäs FBK              3.29,7

6. Sjundeå FBK               4.26,4

 

Högst 16 år

 

1. Backgränd FBK        1.45,4

2. Pojo FBK                 1.56,4

3. Sjundeå FBK                2.08,7

4. Ingå FBK                2.34,1

5. Karis FBK                3.00,6

Ytterom tävlingen Åland 2.04,0 

 

FSB Frågesport 4.7.07 Nagu
1. Jomala FBK         32 Poäng
2. Grankulla FBK      29   "
3. Finström FBK       27,5  "
4. Pojo FBK             27    "
5. Lappvik FBK        26,5  "
6. Sjundeå FBK          24,5  "
7. Backgränd FBK     22    "
8. Lumparland FBK   21    "
9. Karis FBK             17,5  "
10. Hammars FBK     13    "
11. Gumbo FBK        12,5  "
12. Borgå FBK          12    "
 FSB Pyttsprute och Slangstafett 4.7.07 Nagu
Högst 13 år
1. Backränd FBK     2.53,7
2. Sävträsk FBK      3.17,7
3. Saxby FBK         3.18,7
4. Evitskog FBK      3.23,4
5. Jomala FBK       4.09.0
6. Ingå FBK           5.22,5
7. Eckerö FBK        5.58,0
8. Strandnäs FBK   5.59,8
9. Hangö FBK        6.35,2
10. Houtskärs FBK  8.35,6
Högst 16 år
1. Pojo FBK           1.59,6
2. Gumbo FBK       2.07,5
3. Hammars FBK   2.13,0
4. Backgränd FBK  2.15,3
5. Jomala FBK       2.17,5
6. Sjundeå FBK      2.25,8
7. Karis FBK         2.44,0
8. Grankulla FBK   3.16,9
9. Borgå FBK        3.38,8
10. Lumparland FBK  4.08,1
11. Strandnäs FBK     4.48,3
12. Houtskärs FBK     6.29,6
FSB Miniatyr Sampo pokal 26.5.07 i
Jakobstad
(Damer-Naiset) 
1. Tolkis FBK         1.43,7
2. Evitskog FBK      2.25,9
3. Pargas FBK        2.44,6
4. Pojo FBK            2.55,6
5. Kyrkslätt FBK      3.02,5
   
VNBF och MNBF miniatyr pokaler i Långvik
21.5.07
Damer - Naiset Sampo-pokal,malja
MNBF
1. Evitskog FBK       2.33,9
2. Kyrkslätt FBK       4.08,3 
Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
MNBF
1. Evitskog FBK       3.12,8
VNBF
1. Sjundeå FBK 1      2.44,8
2. Pojo FBK             2.52,8
3. Sjundeå FBK 2     3.14,4
4. Karis FBK             4.20,7 
5. Eknäs FBK            Avbröt
  Nylands läns Miniatyr pokaler i Tolkis
20.5.07 Tolkkiksessa Upl Pienois maljat 
Damer - Naiset  Sampo-pokal,malja
1. Tolkis FBK         1.51,6
2. Pojo FBK           1.59,9
3. Evitskog FBK     3.00,9
Herrar - Miehet Pohjola-pokal,malja
1. Tolkis FBK  2       2.29,2
2. Sjundeå FBK 1    2.30,6
3. Sjundeå FBK 2    2.36,1
4. Pojo FBK             2.38,8
5. Evitskog FBK       2.40,1
6. Tolkis FBK 1        2.41,8
7. Karis FBK            2.45,0
8. Ekenäs FBK         4.58,1 
 VNBFs Vintertävlingar i Ekenäs 4.3.07
Talvikilpailut Tammisaaressa 
Ungdomar 8-13 Nuoret:
1. Österby FBK               1,14,0
2. Pojo FBK                    1,22,0
Ungdomar 13-16 Nuoret:
1. Sjundeå FBK               41,4
2. Ingå FBK                     43,1
 Seniorer Seniorit: 
1. Sjundeå FBK                   58,2
2. Pojo FBK                     1,08,9
3. Sjundeå FBK              1,57,5
4. Ekenäs FBK                  2,28,1
5Karis FBK                   3,38,1
Oldboys:
1. Sjundeå FBK                1,08,3





















































































 

 

 

 

 
  ©www.sjundeafbk.fi